Koło Naukowe Systemów Informatycznych E-XPERT od 2015 roku, przynależy do międzynarodowej organizacji Association For Information Systems Student Chapters (AIS SC), tworząc własny międzynarodowy oddział AIS SC University of Gdansk (http://sc.aisnet.org/conference2017/). Na przestrzeni lat, członkowie koła tworzyli rozwiązania służące lokalnemu społeczeństwu, zwłaszcza społeczności studenckiej Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki przystąpieniu do międzynarodowej organizacji, studenci mają okazję tworzyć rozwiązania ważne społecznie a dodatkowo wpasowujące się w rynek międzynarodowy a nawet globalny. Owocem czego są zarówno zwycięskie i szeroko rozgłaszane w ogólnopolskich mediach projekty, takie jak SafeWatch czy CyberWatch. Nie należy jednak pomijać nie mniej wartościowych i ważnych projektów, takich jak Unity, Your Guard czy #mobileWZR.

Poniżej przedstawione i omówione zostały projekty, zrealizowane przez członków KNSI E-XPERT, służące społeczeństwu zarówno lokalnemu jak i globalnemu.

SafeWatch

SafeWatch jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia, w dyskretny sposób. Aplikacja dedykowana jest na urządzenia mobilne takie jak smartfony oraz smartwatche (inteligentne zegarki). W momencie wystąpienia zagrożenia, użytkownik za pomocą zdefiniowanych gestów (przykładowo trzech lekkich uderzeń w urządzenie), inicjuje proces wzywania pomocy. Aplikacja zawiadamia o całym zajściu osoby, których dane należy  wcześniej zdefiniować w ustawieniach aplikacji. Wszelkie informacje takie jak miejsce i czas wezwania przekazywane są na serwer, skąd pobierane za pomocą specjalnej strony internetowej, mogą być dalej udostępniane Policji. W treści wezwania znajdują się wszelkie niezbędne informacje o poszkodowanym oraz jego aktualna lokalizacja, tak aby czas reakcji wszczęcia akcji ratunkowej móc ograniczyć do minimum.Save Watch

Zespół tworzący rozwiązanie SafeWatch, w 2015 roku zakwalifikował się do wielkiego finału konkursu Association for Information Systems Student Chapter Competitions w Stanach Zjednoczonych. Podczas gali finałowej, która odbyła się na University of Alabama, członkowie koła E-XPERT w składzie Kamil Wojewski (Lider zespołu), Damian Kisielewski, Maciej Kwapiński, Szymon Nagórski oraz Hubert Kisielewski, zaprezentowali prototyp autorskiego rozwiązania. Projekt SafeWatch spotkał się z wielkim entuzjazmem zarówno Jury jak i widowni konkursu, ostatecznie zajmując wysokie, III miejsce.dyplom2015

Po powrocie wieść o sukcesie członków koła a zarazem o ich innowacyjnym pomyśle, pomagającym rozwiązać ważny społeczny problem – obiegła cały kraj. Zespół zaprezentował swoje rozwiązanie TVN24 oraz wystąpił w studio TVP. O projekcie SafeWatch usłyszeć można było również w RMF FM, Radio Zet, Radiowej Czwórce, Radio Eska, Radio Gdańsk oraz można było przeczytać w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Bałtyckim oraz Pulsie Biznesu. Ponad to, wiele branżowych portali internetowych rozpisywało się o sukcesie członków koła, do najważniejszych należą INNPoland oraz NaukaiRozwoj.pl.

zdjgrupMedialny sukces natchnął członków zespołu do jeszcze cięższej pracy, która zaowocowała złożeniem wniosku patentowego w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej i otrzymaniem Numeru Patent Pending. Zwycięski zespół dalej rozwija rozwiązanie SafeWatch i planuje wypuszczenie go na rynek po zakończeniu kolejnej rundy prac i beta testów.patent

SafeWatch ma za zadanie chronić zarówno dzieci jak i osoby dorosłe przed niebezpieczeństwem, dając możliwość odpowiedniego i błyskawicznego zareagowania w sytuacji zagrożenia. Przy porwaniu liczy się każda sekunda, odpowiednio szybkie i precyzyjne wezwanie pomocy, może uratować życie wielu osobom na całym świecie.

CyberWatch

CyberWatch – jest to system który służy do rozpoznawania aktów cyberprzemocy w Internecie, takich jak: pejoratywna komunikacja społeczna (wiadomości, komentarze), rozgłaszanie nieprawdziwych informacji, stalking oraz wymuszanie niepożądanych zachowań. Wielojęzykowość rozwiązania nadaje mu charakter uniwersalny. Integracja rozwiązania jako dedykowane rozszerzenie przeglądarki internetowej pozwala uniknąć, jak i odpowiednio reagować na wymienione zagrożenia. Innowacyjny system integruje najnowsze technologie przetwarzania treści w sieci, takie jak rozproszony webserwis Watson oraz REST. Zastosowane technologie pozwalają opracować kompleksowe i wieloplatformowe wdrożenia opracowanego rozwiązania dla poszczególnych typów aplikacji: webowych, mobilnych i desktopowych.plugin

Zespół pracujący nad projektem CyberWatch, na początku 2016 roku zakwalifikował się do finału konkursu IBM Bright ICT, organizowanego przez globalną korporację IBM we współpracy z organizacją AIS SC. Członkowie zespołu w składzie  Kamil Wojewski (Lider zespołu), Damian Kisielewski, Maciej Kwapiński, Szymon Nagórski oraz Hubert Kisielewski, udali się na finał konkursu, który obył się w dniach 01-03.04.2016 na Indiana University w Stanach Zjednoczonych. Zespół stanął przed doświadczonym Jury, składającym się ze specjalistów reprezentujących zarówno koncern IBM jak i organizację AIS. Rozwiązanie CyberWatch zostało nagrodzone III miejscem oraz otrzymało wyróżnienie jako system który w najbardziej efektywny sposób wykorzystuje technologię IBM Bluemix Cloud.

Problem cyberprzemocy, dotyczy co piątego nastolatka w Polsce. Niestety, częste nękanie i wyśmiewanie się, potrafi doprowadzić do prawdziwych tragedii w tym również nawet samobójstw. Tworząc rozwiązanie CyberWatch, zespół pragnie walczyć z cyber zagrożeniem, skutecznie blokując treści nieodpowiednia dla młodych użytkowników Internetu, przyczyniając się do uczynienia sieci miejscem znacznie bezpieczniejszym i przyjaźniejszym.

Unity

Unity –  jest to projekt opracowany przez Piotra Małeckiego. Aplikacja webowa pozwala wyszukiwać w Internecie negatywne i pozytywne opinie na temat osób i organizacji. Ponad to, umożliwia stałe  monitorowanie struktury ocen poprzez zwracanie informacji, takich jak: stosunek opinii pozytywnych do negatywnych w danym przedziale czasowym, zmiany proporcji oraz kształtowanie się trendu. Proponowane rozwiązanie służy  stałemu monitorowaniu reputacji osoby lub wizerunku organizacji, a dzięki danym szczegółowym pozwala na szybki kontakt  z publikującymi, dla sprostowania zamieszczonych opinii. System monitorowania w sposób innowacyjny integruje technologie chmury obliczeniowej IBM Bluemix i Alchemy API. Jury konkursu IBM Bright ICT doceniło nowatorskie zastosowanie usług IBM Bluemix, przyznając projektowi Unity wyróżnienie za najbardziej innowacyjne zastosowanie technologii w chmurze IBM.

Your Guard

Your Guard – jest systemem cyfrowej mapy przestępczości, pozwalającej na śledzenie miejsc niebezpiecznych, w których dochodzi do częstych rozbojów bądź przestępstw. Do licznych korzyści rozwiązania można zaliczyć przede wszystkim uzmysłowienie czyhających w danych rejonach zagrożeń, zarówno dla turystów jak i mieszkańców, polepszenie warunków życia poprzez uwydatnienie luk w patrolach policji oraz systemach bezpieczeństwa ulicznego. Zespół w składzie Michał Karpiński, Tomasz Krakówka i Piotr Sankowski, pracujący nad rozwiązaniem YourGuard w 2015 roku zakwalifikował się do finału konkursu Association for Information Systems Student Chapter Competition w Kategorii IS That Serves Society.

mobileWZR

mobileWZR – to aplikacja stworzona przez Koło Naukowe Systemów Informatycznych E-XPERT dla studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki mobileWZR użytkownicy uzyskują dostęp do planu zajęć na swoim urządzeniu mobilnym, dodatkowo rozwiązania posiada możliwość edycji i dopasowania planu do swoich potrzeb. Oprócz informacji o zajęciach, aplikacja posiada funkcjonalny widget, który informuje o zbliżających się zajęciach i zaliczeniach. Aplikacja ma za zadanie w prosty i przyjemny sposób informować studentów Wydziału Zarządzania o zbliżających się wykładach, laboratoriach i ćwiczeniach, jednocześnie pomagając studentom odpowiednie zagospodarowanie i wykorzystanie czasu. Pierwsza wersja aplikacji została stworzona w 2014 roku i do tej pory z skorzystały z niej setki studentów Wydziału Zarządzania.

Mobile WZR