Koło Naukowe Systemów Informatycznych E-XPERT od 2015 roku, przynależy do międzynarodowej organizacji Association For Information Systems Student Chapters (AIS SC), tworząc własny międzynarodowy oddział AIS SC University of Gdansk (http://sc.aisnet.org/conference2017/). Na przestrzeni lat, członkowie koła tworzyli rozwiązania służące lokalnemu społeczeństwu, zwłaszcza społeczności studenckiej Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki przystąpieniu do międzynarodowej organizacji, studenci mają okazję tworzyć rozwiązania ważne społecznie a dodatkowo wpasowujące się w rynek międzynarodowy a nawet globalny. Owocem czego są zarówno zwycięskie i szeroko rozgłaszane w ogólnopolskich mediach projekty, takie jak SafeWatch czy CyberWatch. Nie należy jednak pomijać nie mniej wartościowych i ważnych projektów, takich jak Unity, Your Guard czy #mobileWZR.

Poniżej przedstawione i omówione zostały projekty, zrealizowane przez członków KNSI E-XPERT, służące społeczeństwu zarówno lokalnemu jak i globalnemu.

SocialMonitor

Wtyczka SocialMonitor służy do ukrywania reakcji pod różnego rodzaju materiałami wrzucanymi do sieci. Jej głównym zadaniem jest zniwelowanie skutków ubocznych spowodowanych przez social media, takich jak zaburzenia odżywiania, depresja itp. Dzięki naszemu rozwiązaniu przestaną liczyć się bezwartościowe polubienia, ludzie zaczną doceniać siebie oraz wypowiadać, a co najważniejsza mieć swoje zdanie, swój punkt widzenia. Liczba serduszek na Instagramie nie będzie wyznaczała nowych kanonów piękna, ponieważ będzie najzwyczajniej niewidoczna dla przeciętnego użytkownika.

W 2022 roku, zespół tworzący SocialMonitor, w składzie Justyna Krotoszyńska, Kajetan Warmbier, Kacper Jach, zakwalifikował się do finału 

SafeWatch

SafeWatch jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia, w dyskretny sposób. Aplikacja dedykowana jest na urządzenia mobilne takie jak smartfony oraz smartwatche (inteligentne zegarki). W momencie wystąpienia zagrożenia, użytkownik za pomocą zdefiniowanych gestów (przykładowo trzech lekkich uderzeń w urządzenie), inicjuje proces wzywania pomocy. Aplikacja zawiadamia o całym zajściu osoby, których dane należy  wcześniej zdefiniować w ustawieniach aplikacji. Wszelkie informacje takie jak miejsce i czas wezwania przekazywane są na serwer, skąd pobierane za pomocą specjalnej strony internetowej, mogą być dalej udostępniane Policji. W treści wezwania znajdują się wszelkie niezbędne informacje o poszkodowanym oraz jego aktualna lokalizacja, tak aby czas reakcji wszczęcia akcji ratunkowej móc ograniczyć do minimum.Save Watch

Zespół tworzący rozwiązanie SafeWatch, w 2015 roku zakwalifikował się do wielkiego finału konkursu Association for Information Systems Student Chapter Competitions w Stanach Zjednoczonych. Podczas gali finałowej, która odbyła się na University of Alabama, członkowie koła E-XPERT w składzie Kamil Wojewski (Lider zespołu), Damian Kisielewski, Maciej Kwapiński, Szymon Nagórski oraz Hubert Kisielewski, zaprezentowali prototyp autorskiego rozwiązania. Projekt SafeWatch spotkał się z wielkim entuzjazmem zarówno Jury jak i widowni konkursu, ostatecznie zajmując wysokie, III miejsce.dyplom2015

Po powrocie wieść o sukcesie członków koła a zarazem o ich innowacyjnym pomyśle, pomagającym rozwiązać ważny społeczny problem – obiegła cały kraj. Zespół zaprezentował swoje rozwiązanie TVN24 oraz wystąpił w studio TVP. O projekcie SafeWatch usłyszeć można było również w RMF FM, Radio Zet, Radiowej Czwórce, Radio Eska, Radio Gdańsk oraz można było przeczytać w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Bałtyckim oraz Pulsie Biznesu. Ponad to, wiele branżowych portali internetowych rozpisywało się o sukcesie członków koła, do najważniejszych należą INNPoland oraz NaukaiRozwoj.pl.

zdjgrupMedialny sukces natchnął członków zespołu do jeszcze cięższej pracy, która zaowocowała złożeniem wniosku patentowego w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej i otrzymaniem Numeru Patent Pending. Zwycięski zespół dalej rozwija rozwiązanie SafeWatch i planuje wypuszczenie go na rynek po zakończeniu kolejnej rundy prac i beta testów.patent

SafeWatch ma za zadanie chronić zarówno dzieci jak i osoby dorosłe przed niebezpieczeństwem, dając możliwość odpowiedniego i błyskawicznego zareagowania w sytuacji zagrożenia. Przy porwaniu liczy się każda sekunda, odpowiednio szybkie i precyzyjne wezwanie pomocy, może uratować życie wielu osobom na całym świecie.

CyberWatch

CyberWatch – jest to system który służy do rozpoznawania aktów cyberprzemocy w Internecie, takich jak: pejoratywna komunikacja społeczna (wiadomości, komentarze), rozgłaszanie nieprawdziwych informacji, stalking oraz wymuszanie niepożądanych zachowań. Wielojęzykowość rozwiązania nadaje mu charakter uniwersalny. Integracja rozwiązania jako dedykowane rozszerzenie przeglądarki internetowej pozwala uniknąć, jak i odpowiednio reagować na wymienione zagrożenia. Innowacyjny system integruje najnowsze technologie przetwarzania treści w sieci, takie jak rozproszony webserwis Watson oraz REST. Zastosowane technologie pozwalają opracować kompleksowe i wieloplatformowe wdrożenia opracowanego rozwiązania dla poszczególnych typów aplikacji: webowych, mobilnych i desktopowych.plugin

Zespół pracujący nad projektem CyberWatch, na początku 2016 roku zakwalifikował się do finału konkursu IBM Bright ICT, organizowanego przez globalną korporację IBM we współpracy z organizacją AIS SC. Członkowie zespołu w składzie  Kamil Wojewski (Lider zespołu), Damian Kisielewski, Maciej Kwapiński, Szymon Nagórski oraz Hubert Kisielewski, udali się na finał konkursu, który obył się w dniach 01-03.04.2016 na Indiana University w Stanach Zjednoczonych. Zespół stanął przed doświadczonym Jury, składającym się ze specjalistów reprezentujących zarówno koncern IBM jak i organizację AIS. Rozwiązanie CyberWatch zostało nagrodzone III miejscem oraz otrzymało wyróżnienie jako system który w najbardziej efektywny sposób wykorzystuje technologię IBM Bluemix Cloud.

Problem cyberprzemocy, dotyczy co piątego nastolatka w Polsce. Niestety, częste nękanie i wyśmiewanie się, potrafi doprowadzić do prawdziwych tragedii w tym również nawet samobójstw. Tworząc rozwiązanie CyberWatch, zespół pragnie walczyć z cyber zagrożeniem, skutecznie blokując treści nieodpowiednia dla młodych użytkowników Internetu, przyczyniając się do uczynienia sieci miejscem znacznie bezpieczniejszym i przyjaźniejszym.

Unity

Unity –  jest to projekt opracowany przez Piotra Małeckiego. Aplikacja webowa pozwala wyszukiwać w Internecie negatywne i pozytywne opinie na temat osób i organizacji. Ponad to, umożliwia stałe  monitorowanie struktury ocen poprzez zwracanie informacji, takich jak: stosunek opinii pozytywnych do negatywnych w danym przedziale czasowym, zmiany proporcji oraz kształtowanie się trendu. Proponowane rozwiązanie służy  stałemu monitorowaniu reputacji osoby lub wizerunku organizacji, a dzięki danym szczegółowym pozwala na szybki kontakt  z publikującymi, dla sprostowania zamieszczonych opinii. System monitorowania w sposób innowacyjny integruje technologie chmury obliczeniowej IBM Bluemix i Alchemy API. Jury konkursu IBM Bright ICT doceniło nowatorskie zastosowanie usług IBM Bluemix, przyznając projektowi Unity wyróżnienie za najbardziej innowacyjne zastosowanie technologii w chmurze IBM.

Your Guard

Your Guard – jest systemem cyfrowej mapy przestępczości, pozwalającej na śledzenie miejsc niebezpiecznych, w których dochodzi do częstych rozbojów bądź przestępstw. Do licznych korzyści rozwiązania można zaliczyć przede wszystkim uzmysłowienie czyhających w danych rejonach zagrożeń, zarówno dla turystów jak i mieszkańców, polepszenie warunków życia poprzez uwydatnienie luk w patrolach policji oraz systemach bezpieczeństwa ulicznego. Zespół w składzie Michał Karpiński, Tomasz Krakówka i Piotr Sankowski, pracujący nad rozwiązaniem YourGuard w 2015 roku zakwalifikował się do finału konkursu Association for Information Systems Student Chapter Competition w Kategorii IS That Serves Society.

mobileWZR

mobileWZR – to aplikacja stworzona przez Koło Naukowe Systemów Informatycznych E-XPERT dla studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki mobileWZR użytkownicy uzyskują dostęp do planu zajęć na swoim urządzeniu mobilnym, dodatkowo rozwiązania posiada możliwość edycji i dopasowania planu do swoich potrzeb. Oprócz informacji o zajęciach, aplikacja posiada funkcjonalny widget, który informuje o zbliżających się zajęciach i zaliczeniach. Aplikacja ma za zadanie w prosty i przyjemny sposób informować studentów Wydziału Zarządzania o zbliżających się wykładach, laboratoriach i ćwiczeniach, jednocześnie pomagając studentom odpowiednie zagospodarowanie i wykorzystanie czasu. Pierwsza wersja aplikacji została stworzona w 2014 roku i do tej pory z skorzystały z niej setki studentów Wydziału Zarządzania.

Mobile WZR